Neonmars Slovenský Pohár

V roku 2019 štartuje už 3. ročník Slovenského pohára v Stand Up Paddleboardingu. Prvé dva ročníky organizoval Kuso Sadrovic z Neonmars a Paddleboard Team Slovakia s podporou SUPer nadšencov: Vodácky klub Dunajčík, SUP Teplý Vrch a SUPportal. Tento rok sa bude prvý krát pádlovať už pod záštitou novovzniknutej Slovenskej Federácie Stand Up Paddle - SFSUP. 

Kalendár pretekov 2019:

1. kolo: 11. mája - Viedeň, Dunaj AUT - (LD) - zrušené z organizačný dôvodov

2. kolo: 9. jún - Bratislava, Draždiak SVK - (SP, TR)

3. kolo: 15-16. júna - Brno, Prígl CZE - (SP, TR, LD)

4. kolo: 29.júna - NEONMARS SUP CUP Bratislava, Dunaj SVK (MR)

5. kolo: 10-11. augusta - Teplý Vrch SVK - (SP, TR, LD) - Majstrovstvá Slovenska Šprint a Technical Race

6. kolo: 8. Septembra - Dunajský maratón, Dobrohošť (MR) - Majstrovstvá Slovenska Maratón

7. kolo: 5. Septembra - Košícký maratón, Hornád (MR)

afs

Disciplíny:

Šprint - preverí maximálne nasadenie, silu a rýchlosť záberu SUPerov. Pádluje sa na 200 metrov - priamo, alebo s jedným obratom okolo bójky. (SP)

Technical Race - divácky veľmi atraktívna disciplína, kde sa môže meniť poradie od štartu až do cieľa. Pretekári štartujú na brehu s paddleboardom v ruke, následne bežia do vody a čo najrýchlejšie začnú pádlovať. Na trati plnej bójí sa ukáže kto je najkomplexovanejší SUPer. Technický pretek kladnie nároky na stabilitu, obraty okolo bóji ale aj na kondíciu SUPera. Počas preteku sa pádluje niekolko kôl, medzi ktorými je divácky populárny prebeh po brehu. (TR)

Long Distance - vytrvalostný pretek, ktorý preverí kondíciu SUPerov. Má rovnaké špecifikácie ako maratón ale trať má dĺžku 4-12 km. (LD)

Marathon - najdlhší z pretekov súťaží sa na trati dlhej 12 a viac km. Maratón na paddleboarde otestuje nie len kondíciu SUPeroov ale aj ich nezlomnú vôľu. Preteká sa na uzavretých vodných plochách, kde môže byť vyznačená trať pomocou bojí, alebo prírodných ostrovou. Zväčša má tvar písmena "I" s dvoma bójami, alebo trojuholníku s 3 bójami. Na takejto trati pretekári absolvujú niekolko kôl. V tejto disciplíne sú veľmi populárne aj riečne maratóny, kedy sa pádluje dole prúdom napr. Dunaj, či Hornád. (MR)